Burun estetiği kimlere, hangi durumda yapılabilir?

Burun estetiği olarak bilinen Rhinoplasty ameliyatları burunun dıştan görünümünün beğenilmemesi üzerine yapılan ameliyatlardır. Bu duruma bazen nefes almada problem yaşama da eklenir. Bunun dışında geçirilen travmalara bağlı olarak değişen şekil bozuklukları ve istenilen şeklin oluşmadığı burun ameliyat  sonrası da ameliyat için karar oluşturabilir. Genellikle burunun kemerli ve büyük olması, burun ucunun kadınlarda 110 ˚ de , erkeklerde 90 ˚ den düşük olması, burun deliklerinin büyük ve asimetrik olması, burun kemiğinin bir tarafa veya S şeklinde eğik olması burun ameliyatı kararını alınmasının nedenleridir.

Burun tıkanıklığı ve nefes alma problemi olanlarda burun estetiği ameliyatı yapılır mı?

Burun içinde bulunan Konka adı verilen burun eti bazı insanlarda büyük olmakla birlikte alerjik reaksiyonlar sonrası da büyüyebilir. Buna burunun orta direği olan Nasal Septum un bir tarafa doğru eğriliği de eşlik edebilir. Bu durumlarda hem burun içi ameliyat edilerek nefes alma ve uykuda horlama problemi çözülür hemde burunun dıştan istenilen estetik görünüme kavuşur.

Burun ucu estetiği (Tipplasty) nedir?

Burun kemeri olmayan, sadece burun ucunun kadınlarda 110˚ den erkelerde 90˚ den düşük olduğu durumlarda yapılan burun ameliyatıdır. Bu ameliyat sırasında burun deliklerinin büyüklüğü ve asimetrisi, burun ile dudak arasındaki mesafenin düzeltilmesiyle gülüş estetiği yapılarak gülerken diş etinin görülmesi düzeltilebilir.

Burun estetiği ameliyatlarında hangi yöntemler uygulanır?

Burun estetiği ameliyatlarında tüm dünyada kabul gören iki teknik uygulanır.

- Açık burun estetiği ameliyatı

Burun deliklerinin ortasındaki kısımdan içeriye doğru yapılan küçük bir kesi açılarak gerçekleşir. Bu yöntem ameliyatı yapan cerraha daha geniş bir bakış açısı sağlar. İleri düzeyde yapısal bozukluğu olan yada daha önce burun ameliyatı olan ama istenilen burun şekline ulaşılamamış hastalarda bu yöntem tercih edilebilir.

- Kapalı burun estetiği ameliyatı

Bu teknikte kesiler burun deliklerinin içinde yapılır. Bu ameliyatlarda ameliyat yapan cerrahın görüş açısı açık ameliyata göre biraz daha azdır ve genellikle burunda küçük değişiklikler planlanan kişilere uygulanır.

Burun ameliyatı yapan cerrahın her iki tekniğe de hakim olması ve yapılacak ameliyata en uygun tekniği seçmesi ameliyat sonrası istenen sonuçların oluşması için önemlidir.

Burun ameliyatı kararı aldığınızda nelere dikkat etmelisiniz?

Burun ameliyatı yapacak cerrahın deneyimi oldukça önemlidir. Daha önce yaptığı ameliyat sayısı, ameliyat yaptığı hastaların geri bildirimleri sizi ameliyat ile ilgili tüm süreçler ve yüz hatlarınıza uygun bir planlama yaparak burnunuzda oluşacak değişiklik hakkında bilgilendirmesi karar vermenizi sağlamada önemli olacaktır.
Ameliyat yapılacak hastanenin standartları ve yeterliliği hakkında bilgi almalısınız.
Ameliyat öncesi sigara kullanımı ,kullandığınız ilaçlar, kronik hastalıklarınız, daha önce yapılan ameliyatlar ve ameliyat uygunluğu için istenen testler hakkında bilgilendirme almış olmalısınız.

Sekonder burun estetiği nedir?

İyi planlanmamış bir ameliyat sonrası yüz hatlarına uygun olmayan bir burun şeklinin ortaya çıkması yada ameliyat sonrası herhangi bir travma sonucunda şekli bozularak ikinci bir ameliyata ihtiyaç duyulan duruma revizyon Rhinoplasty denir. Daha önce yapılan ameliyata bağlı olarak oluşan kıkırdak kaybı varsa kulak arkası veya kaburga dan kıkırdak alınarak ameliyat gerçekleşir. Sekonder burun estetiğinde cerrah seçimi çok önemlidir. Revizyon rhinoplasty ameliyat tecrübesi ve ameliyat ettiği hastaların geri bildirimi bu ameliyatın bir daha tekrarlanmamasını sağlayacaktır.

Burun estetiği sonrası iyileşme süreci nedir?

Ameliyat sonrası hastanede kaldığınız sürede gerekli bakımınız, kontrolünüz yapılacak oluşabilecek ağrılarınız için ağrı kesici alabileceksiniz. Ameliyat bölgesine yapılacak soğuk kompres ödemi azaltmaya yardımcı olacaktır. 1. haftanın sonunda morluklar ve ödem büyük ölçüde geçmiş olacak ve ağır fiziksel aktiviteler dışında iş hayatınıza başlayabilirisiniz. Kalan şişliklerin tamamen geçmesi üç ayı bulabilir bu süre boyunca gözlük kullanılması da tavsiye edilmez.

Online Randevu

Online randevu formumuzu doldurarak bilgilerinizi gönderebilir ve ücretsiz muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek size en uygun muayene saatini belirleyecektir.

WhatsApp ve Telefon Destek Hattımız : +90 536 825 34 65

rakamlarla estebox

14+

uzman doktor

60+

farklı uygulama

20+

yıllık tecrübe

15000+

hasta sayısı

20000+

başarılı operasyon