Göz kapağı estetiği nedir ve kimlere yapılır?

Günümüzde en popüler estetik operasyonlardan biri olan göz kapağı estetiği yada blefaroplasti; yüzümüzün bir parçası olan ve vücudumuzdaki en ince deri bölgesine sahip olan göz kapağı ve çevresine yapılan cerrahi uygulamadır.

Göz kapağı ve çevresinde görünen başlıca sorunlar şu başlıklarda görülebilir.

 • Görme zorluğuna bile yol açabilecek büyüklükte üst göz kapağının derisinin gevşeyip sarkmasıyla oluşan doğal şeklin bozulması.
 • Göz kapaklarında şişlik gibi görünen yağ birikintileri
 • Alt göz kapağı altındaki torbalar.
 • İrisin altındaki gözün beyazını gösteren alt göz kapağı sarkmaları.
 • Alt göz kapağının altında oluşan aşırı kırışıklıklar.

Yüzünüzün genel durumuna ve göz kapaklarındaki soruna göre fazla yağ, kas, deri dokusu çıkartılması işlemi üst göz kapağı, alt gözkapağı yada her iki göz kapağına birlikte olarak  yapılır.

Yaşa bağlı olarak gelişen göz kapağı düşüklükleri kişiye yorgun, uykulu bir ifade oluşturur. Bu operasyon sayesinde göz çevresi ve bakışlar gençleşir.

Göz altı torbaları genetikseldir. Yağ dokusu göz altında konumlanmıştır ve burada torbacıklar oluşturmuştur. Bu bölgedeki yağ dokusunun tamamen alınması yada  yerinin değiştirilmesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Bu işlem lokal anestezi ile de yapılabilir. Göz kapağının içinden yapılan işlem sayesinde ciltte bir kesi izi oluşmaz.

Göz kapağı pitozu denilen doğuştan yada yaşa bağlı olarak gelişen göz kapağı kasının uzaması nedeniyle oluşan bu göz kapağı düşüklükleri farklı bir ameliyat yöntemi gerektirir.

Göz estetiği operasyonu teknikleri nelerdir?

- Üst Göz Kapağı Operasyonu

Bu operasyon genellikle yaşlanmaya ve genetik faktörlere bağlı olarak sarkmış olan üst göz kapağının düzeltilmesini hedefler .Üst göz kapağının aşırı sarktığı durumlarda görme problemleri yaratması durumunda  bu operasyon sadece estetik amaçlı değil artık göz kapağının işlevini yerine getirmesi amacıyla yapılır.

- Alt Göz Kapağı Operasyonu

Bu operasyon alt göz kapağının sarkmaları, gözaltı şişliğinin düzeltilmesi ve gözaltı görünümünün düzeltilmesini hedefler.

- Kaş Kaldırma Operasyonu

Göz kapağı düşmeleri alnın yada kaşın düşmesi nedeniyle de gelişebilir. Kaşın düşmesi nedeniyle oluşan cilt gevşemesi gözün kapanmasına neden olur. İki yöntemle ameliyat gerçekleştirilir.

İlk yöntem kaşın üst çizgisinden, kıllara paralel bir şekilde kesi açılır ve kaş yukarı kaldırılır.

İkinci yöntem kaşların  1/3’lük dış kısmında olan düşmelerde başarılı bir şekilde uygulanır. Göz kapağının içinden girilerek kaşların yukarı kalkması sağlanır.

Göz kapağı estetiği operasyonu öncesi nelere dikkat edilmelidir?

 • Operasyonu yapacak Plastik Cerrahın deneyimli olmasına dikkat edilmeli ve daha önce yaptığı ameliyatlarının sonuçları araştırılmalı.
 • Operasyon öncesi hem sağlığınız hemde estetik açıdan beklentinizi Plastik Cerrah ile görüşerek bilgilendirilmelisiniz.
 • Düzenli kullanılan ilaçlar ve varsa hastalıklarınız doktorunuza iletilmeli.
 • Sigara içiliyorsa iyileşme sürecini etkileyeceği için operasyondan en az 1 ay önce ve 1 ay sonra sigarayı bırakmanız gerekmektedir.

Göz kapağı estetiği operasyonu sonrası nelere dikkat edilmelidir?

 • Ameliyat sonrası göz kapakları ve çevresi kızarır ve şişer. Morarma ve şişliklerin azalması için başın yukarda ve dik tutulması tavsiye edilir.
 • İlk gün buz uygulaması yapılarak şişliğin artması engellenir.
 • Gözlerin kurumasını engellemek için nemlendirici kremler kullanılır. Antibiyotikli kremler ve ödem engelleyici ağrı kesiciler de kullanılır.
 • Taburcu olduktan sonra hastanın istirahat etmesi ve gözün enfeksiyonlardan korunması sağlanmalıdır. Bilgisayar, televizyon seyretmek, kitap okumak gibi gözün kurumasını sağlayacak aktivitelerden uzak durulması tavsiye edilir.
 • 10 gün içinde normal yaşama dönüle bilir ama zorlayıcı ve ağır aktivitelere katılmak için 3 haftanın geçmesi beklenmelidir.
 • Ameliyat sonrası, doktorun uygun gördüğü sıklıkta kontrol muayenesi yapılacaktır.

Online Randevu

Online randevu formumuzu doldurarak bilgilerinizi gönderebilir ve ücretsiz muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek size en uygun muayene saatini belirleyecektir.

WhatsApp ve Telefon Destek Hattımız : +90 536 825 34 65

rakamlarla estebox

14+

uzman doktor

60+

farklı uygulama

20+

yıllık tecrübe

15000+

hasta sayısı

20000+

başarılı operasyon