Obezite Cerrahisi (Bariatric Surgery) nedir?

Öncelikle obezitenin teknik tanımını yapmamız gerekirse obezite vücut kütle indeksi (BMI) 30 dan fazla olan kişidir.

Obezite cerrahisi diyet ve egzersiz programı ile güvenli kilo sınırlarına ulaşamamış, aşırı kilolu kişilerde sindirim sistemini hedefleyen bir grup cerrahi yöntemi içeren operasyonlardır.Bu operasyon alınacak gıda miktarını kısıtlar ve gıdaların emilimini azaltmayı hedefler.

Laporaskopik yöntem ile karın bölgesinde açılan 4 veya 5 küçük  kesiden içeri girilerek yapılır.  Laporaskopik yöntemin açık cerrahiye karşı bazı avantajları vardır.

 • Daha küçük boyutta kesi bölgesi ve yara izleri
 • Daha kısa sürede hastane çıkışı ve normal yaşantıya dönüş
 • Daha az ağrı
 • Daha az komplikasyon

Obezite cerrahi için uygun musunuz?

 • Obezitenin getirdiği sağlığı sorunlarınız varsa
 • Gıda bağımlılığı
 • Depresyon
 • Obezite ayrımcılığı
 • İlişki sorunları
 • Zayıf benlik imajı
 • 18 ila 75 yaşları arasında
 • Obezitenin getirdiği sağlık probleminiz varsa
 • Öykünüzde başarısız kilo verme denemeleri geçmişiniz varsa (başarısız diyetler)
 • Obezite cerrahisi kilo vermeniz için çok önemli bir operasyondur ama  sadece bir araç olduğunu unutmamak gerekir.Bu operasyonun kalıcı etkilere sahip olması için  uzun vadeli diyet ve yaşam tarzı değişikliklerini gerektirir.
 • 40 veya daha fazla vücut kitle indeksi (BMI)
 • veya diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, yüksek kolesterol, eklem problemleri veya diğerleri gibi obezite ile ilgili ciddi bir sağlık problemi olan 30 ila 39.9 arasında bir BMI
 • veya gastrik balon prosedürü için sağlık sorunları olan veya olmayan 30 ila 40 BMI

Vücut kütle indeksi (BMI)Operasyon kararı için eşlik eden sağlık sorunları
30 – 34,9Gastrik Balon için uygun olabilir. Bu BMI aralığı, hastanın kötü kontrol edilen diyabet veya metabolik sendromu varsa diğer prosedürler için de uygun olabilir.
35   – 40Gastrik Balon için uygun olabilir. Bu BMI aralığı, hastanın kötü kontrol edilen tip 2 diyabetine, daha yüksek kardiyovasküler hastalık riskine sahip olması veya kilo ile ilgili başka bir sağlık sorunundan muzdarip olması durumunda diğer prosedürler için de uygun olabilir.
40,1 – 45Gastrik Balon için uygun olabilir. Bu BMI aralığı, hastanın kötü kontrol edilen diyabet veya metabolik sendromu varsa diğer prosedürler için de uygun olabilir.
45,1  – 55Gastrik Balon dışında herhangi bir kilo verme prosedürü uygulanabilir.
55 üstüGastrik Balon dışında herhangi bir kilo verme prosedürü uygulanabilir.

 

Bu kriterler çoğu ülke ve ABD, Kanada, Avustralya ve İngiltere de dahil olmak üzere çoğu prosedür için geçerlidir.

Obezite ameliyatları nelerdir?

- Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı midenin depolama görevi yapan geniş kısmının çıkarılmasıdır. Böylece normalde 1.5-2 litre hacmi olan midenin yaklaşık 30-150 ml hacminde ince bir tüpe dönüştürülmesidir. Mide kelepçesi ameliyatında olduğu gibi, batın içerisine yabancı bir cisim yerleştirilmesi söz konusu değildir. Bu operasyonda hedef bir seferde yenebilecek gıda miktarını azaltmaktır, ancak sindirim sisteminin doğal akışına emilimi azaltacak şekilde herhangi bir müdahale yapılmamaktadır.

- Mide balonu

İntragastrik balon veya kısaca mide balonu vücut kütle indeksi ameliyat sınırında olmayan kişiler için ameliyatsız bir tedavi yöntemi olarak son yıllarda yaygın ve güvenli bir seçenek olarak kullanılıyor.

- Gastrik Bypass

Gastrik bypass prosedürleri, vücutta fazla kiloların yağ dokusu şeklinde aşırı birikiminden oluşan ve ciddi sağlık problemlerine yol açan morbid obeziteyi tedavi etmekte kullanılan, bir grup benzer operasyondur.

Gastrik bypassta ilk olarak mide küçük bir üst bölüm ve daha geniş, “remnant” denen büyük bir alt bölüme ayrılır. Ardından, her iki poşun ince bağırsaklarla olan bağlantıları yeniden düzenlenir.

- Duedonal Switch (SADI-S)

Duodenal switch ameliyatı biliopankreatik diversiyonlu duodenal switch olarak da bilinen ve uzun süredir uygulanan bir ameliyattır. SADI-S ise bu yüksek etkili ameliyatın daha güncel ve daha güvenli bir modifikasyonudur.

SADI-S ameliyatı hem kısıtlayıcı, hem de emilimi azaltıcı etkileri olan ameliyatlardandır. Loop duodenal switch ameliyatı da denilen bu yöntem gerek kısıtlayıcı, gerekse ciddi emilim azaltıcı etkileri ile gerek kilo kaybında, gerekse diyabet başta olmak üzere, metabolik sorunların çözümünde çok yüksek etkili bir ameliyattır.

Online Randevu

Online randevu formumuzu doldurarak bilgilerinizi gönderebilir ve ücretsiz muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek size en uygun muayene saatini belirleyecektir.

WhatsApp ve Telefon Destek Hattımız : +90 536 825 34 65

rakamlarla estebox

14+

uzman doktor

60+

farklı uygulama

20+

yıllık tecrübe

15000+

hasta sayısı

20000+

başarılı operasyon