Saç ekimi nedir?

Saç ekimi günümüzde çok sık rağbet gören lokal anesteziyle yapılan cerrahi bir işlemdir. Bir plastik cerrahın gözetiminde ve eğitimli ekiplerle yapılmalıdır. Saç kaybına uğramış kişi için doğal ve kalıcı olarak saçları kazanmanın yoludur. Saçın döküldüğü bölgeye, hastanın ense bölümünden alınan kendi sağlıklı saçlarının ekilmesidir.

Ense bölümünde bulunan saçlar vücut yapısında dökülmemeye kodlanmıştır ve saç ekimi operasyonları kişiye kendi saçlarını daha önce hiç dökülmemiş gibi kalıcı olarak kazandırmaktadır. Aynı yöntemler sakal, bıyık ve kaş ekimi içinde gerçekleştirilebilmektedir. Genel sağlık durumu elverişli, donör alanı yeterli sayıda saç folikülüne sahip kadın / erkek herkes saç ekimi yaptırabilir. Ense bölümünden alınan saç folikülleri tekli, ikili ve üçlü saç kökleri olarak özel kaplara ayrılır. Ekilen saçın doğal görünümü alabilmesi için tekli saç kökleri ön bölgelere belirli sıklıklarla ekilir. Ekilecek saç tellerinin açısı ve yönü tam olarak belirlenir. Bu açılara riayet edilerek girintili ve çıkıntılı ekim tekniği ile hedeflenen doğal görüntü sağlanır.

Saç ekimi teknikleri nelerdir?

- Fue Tekniği

Fue mikro motor, en çok kullanılan saç ekimi tekniğidir. 0,6-0,8 mm çapında mikro motor punch denilen uçlar ile kişinin donör alanındaki saç foliküllerinin tek tek alınarak ihtiyaç görülen dökülmüş alanlara transfer edilerek yapılan tekniktir. Sağlıklı cildi ve donör alanı olan kişilerde yüz güldürücü başarılı sonuçlar alınmaktadır.

- DHI (Kalem) Tekniği

Saç dökülmesi tamamlanmamış hastalarda da uygulanabilir bir yöntemdir. Mevcut saçlar hasar görmez. Saçların tıraşlanmasına gerek duyulmadan yapılan saç ekimi yöntemidir. Aynı zamanda cilde kesi açılmadan yapılan saç ekimidir.

- Manuel Tekniği

Manuel saç ekimi çok özel incelikli bir tekniktir . Manuel yani el ile kalem gibi özel bir aletin ucuna takılan bir punch yardımı ile saçların alınması işlemidir. Bu yöntemle maksimum sayıda ve kalitede saç köklerin tek tek alınır. Uygulanması zor olan bu teknik her klinik yada doktor tarafından yapılmaz iyi bir deneyim gerektirir . Donör alanı yetersiz yada saç kökleri zayıf kişilere daha çok uygulanmaktadır. Başarı oranı %95’tir.

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • Operasyon öncesi sabah sıkı ama hafif bir kahvaltı yapılmalıdır.
 • Sigara kullanımını operasyon öncesi 1 hafta öncesi bırakmalı yada azaltılmalı ve operasyon günü kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Saçınızı traş etmeden operasyona gelinmelidir.
 • Önden düğmeli, fermuarlı rahat kıyafet giyilmeli ve altınıza askılı yada kısa kollu bisiklet yaka tişört giyilmeli.
 • Alkol kullanımı 1 hafta öncesinde bırakılmalı. Düzenli kullanımda olan ilaçlarınızı doktorunuza danışarak operasyon öncesi alınmalıdır.
 • Aspirin, grip ilaçları yada kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışarak en az 2
  gün öncesinden bırakılmalı.
 • Takı ve değerli eşyalarınızı operasyon günü mümkünse yanınızda bulundurmayınız.
 • Operasyon öncesi saçınızı şampuan ile yıkayınız.

Saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler

 • Saç ekimi sonrası verilen ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
 • İlaçlar kullanıldığı sürece alkol kullanılmamalıdır.
 • Operasyondan sonraki gün muhakkak pansumana gelinmelidir.
 • İşlem sonrası aynı akşam ve ilk 3 gün uyuyuncaya kadar alın, şakak ve gözaltı bölgesine 10’ar dk buz kompresi uygulanmalıdır.
 • İşlemden sonraki ilk 3 gün ekilen saçların tutunma evresidir. Çok dikkatli olunmalı, dinlenmeye özen gösterilmelidir.
 • Başınız hiç bir yerden darbe almamalıdır. Araba kullanma, ağır işler, spor aktiviteleri, stress ve heyecan artırıcı faaliyetlerden sakınılmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası 4 hafta boyunca direk güneş ışığından ve yağmurdan korunmalıdır.
 • Lokal anestezi etkisi 1 ay azalarak sürmektedir. Hissiyatın azalacağı için muhtemel darbelerden korunmalıdır.
 • İlk 5 gün yatarken yüksek ve sert yastıkta sırtüstü olmalıdır. Ekim bölgesini yastığa koymayınız.
 • İlk 5 gün başınızı kitap okurken, telefon, bilgisayar kullanırken öne eğmeyiniz. Aksi taktirde yüzde ve göz çevresinde ödemler oluşur ve yüzde şişkinlik oluşabilir.
 • İşlem sonrası sigara kullanımı saç köklerine oksijen iletiminde engel oluşturur. Minimum ekimden sonra 1 hafta sigara kullanılmamalıdır.
 • 8. Güne kadar olan dökülmeler etraftaki yada ekilen kökün yanındaki kıl kırıntılarıdır, saçınızı kaybettiğiniz korkusuna kapılmayınız.
 • Ekim alanında kan görülür ise endişelenmeyin ve silmeyiniz. Sadece ekim dışı kanamaları kontrollü silebilirsiniz.
 • İlk hafta cinsel ilişkiye girilmemeli, çok sıcak ve çok soğuk ortamda bulunulmamalıdır.
 • İlk 15 gün başınızdan aşağı giyilmeli kıyafetlerden sakınınız. Düğmeli yada fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Operasyon sonrası 2,5 veya 3 litre su tüketmek ekilen saçlar için önemlidir.

Saç ekiminden sonra saçın çıkış süresi

Operasyondan sonra saçların çıkış süresi, ekim yaptıran kişiye göre değişiklik gösterir. Araştırmalara göre erkeklerin saç ekim sonuçları kadınlara göre daha hızlı sonuç vermektedir. Sonuçları cinsiyetin dışında yaş, sağlık durumu ve cilt yapısı da etkilemektedir. Saç ekiminden sonra saçların %60 ı dökülür ve %40 lik kısmı ise uzamaya devam eder. Beklenilen bu dökülmelere şok etkisi denmektedir. Dökülen kısım tekrardan daha güçlü bir şekilde 2 veya 3 ay sonra uzamaya başlar. Ön kısımdaki saçlar hızlı çıkış yapar. Tepe kısmındaki saçlar ön kısma göre daha yavaş çıkar bu bölgedeki saçların gösterme süresi 1 yılı bulabilir.

Ekilen saçların çıkış hızını arttırmak için doktorunuzun tavsiye edeceği uygulamalar dışında ekstra bir işlem yapmaya gerek yoktur. Kişiler ilk zamanlar daha dikkatli olmak kaidesiyle hayatlarına devam edebilirler. Verilen talimatlar ve doktor tavsiyesine tamamı ile riayet edilirse saçların çıkmama ihtimali yoktur.

Sakal ve bıyık ekimi

Sık ve sağlıklı görünen saçlar kadar sakal ve bıyık da erkeklerde dinamik ve farklı bir görüntü sağlayacaktır. Geçirilmiş travma, hormonal dengesizlik yada doğuştan yüzümüzde oluşan boşluklar yüzümüzün görünümünü olumsuz etkileyebilir. Bu durumlarda sakal ve bıyık ekimi ihtiyacı olan kişiler için  güzel sonuçlar verecektir.

FUE yöntemiyle sakal ve bıyık ekimi

Fue yöntemiyle yapılan saç ekimi ile aynı yöntemle ense bölgesinden alınan kökler sakal yada bıyık bölgesine ekilir. Bu işlemde ekimi yapan kişinin sakal ve bıyık ekiminde deneyimli olması gerekmektedir çünkü sakal ve bıyık bölgesinde kıl köklerinin çıkış açıları saçlardan daha farklı olacaktır. Sakal ve bıyık ekimi lokal anestezi ile 1-2 saat içinde ağrı ve acı hissetmeden yapılır ve uygulama alanında hiçbir iz kalmadan tamamen doğal bir görünüm olur.

Sakal ve bıyık ekimi sonrası

Sakal ve bıyık ekiminden 2-3 gün sonra yıkama ve banyo yapılabilir. İlk iki hafta sonrasında  ekilen bölgede saçta olduğu gibi şok dökülme denilen geçici dökülme görülebilir. Dökülme yaşanan bölgede 3 ile 6 ay içinde tekrar çıkar. Operasyon sonrası ilk traş 1 ay sonra yapılmalıdır.

Kadınlarda saç ekimi

Kadınlarda  genetik, hormonal yada fizyolojik sebeplerle saç dökülmesi görülebilmektedir ve saç dökülme sebebi araştırılarak doğru bir planlamayla  kadınlarda da saç ekimi günümüzde sıklıkla yapılmaktadır.

Kadınların saçları uzun olduğu için kesmek zorunda olmadan saç ekimi gerçekleştirilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Sağlık bakanlığının saç ekimi mevzuatında belirttiği gibi deneyimli bir plastik cerrah  ve profesyonel sağlık çalışanları tarafından yapılmalıdır. Saç ekimi cerrahi bir operasyon olup steril şartlarda yapılması gerekmektedir. Bu yüzden herhangi bir ihtiyaç duyulması halinde diğer sağlık branşlarınında müdahalede bulunabileceği  tam teşekküllü JCI gibi uluslararası akreditasyona sahip bir hastane olması saç ekimi yaptıracak kişi için önemli bir güven sağlar.

Saç dökülmesi genellikle 30’lu yaşlarda başlar ama saç ekiminde yaştan çok saçın dökülme oranı belirleyicidir. Dışarıdan bakıldığında saç derisi görünüyorsa olması saç yoğunluğu gerekenden %50’nin altına düşülmüş demektir ve saç ekimi yapılması gerekir.

Saç çizgisini belirlemek deneyim gerektirir çünkü herkesin anatomik yapısı farklıdır. Mevcut saç yapısı alında saç çizgisinin başlayacağı hattı belirler. Saç çizgisi erkeklerde kaş üzerinden yaklaşık 7 cm yukarıdan ve koç boynuzu şeklinde, ortası daha aşağıda iki kenara doğru hafif içeriye girecek şekilde olur. Kadınlarda bu çizgi erkeklere göre daha düzdür.

Evet yapılabilir,  saç ekilecek bölgenin büyüklüğüne göre DHI yöntemi ile saç taraşı yapılmaksızın saç ekimi yapılabilir.

Saç ekilen bölge için alınan greft sayısına, saç ekim tekniğine  göre değişmekle birlikte ortalama 5-8 saat sürmektedir.

Donör bölgeden alınan saç köklerinin sağlıklı bir şekilde açılan kanala ekilmesi 4 saat içinde yapılmalıdır dolayısıyla saç ekimi yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre önceden planlanarak 2 seans saç ekimi yapılabilir.

Bazı durumlarda saç ekimi sonrasında saç ektiren kişi saçlarını seyrek bulabilir yada bazı bölgeler için bir ekim daha yapılması gerekebilir bu durumda donör bölgenin durumuna göre 1 seans daha saç ekimi yapılabilir.

İyi yapılan bir saç ekimi sonrasında ekilen bölgede  ve saç kökü alınan bölgede herhangi bir iz kalmaz.

Saç ekimi operasyonundan sonra 2-8 hafta arasında şok dökülme denilen süreç yaşanır ve bu süreç sonunda ekilen saçların çoğunluğu dökülür. Dökülen saçlar 3 ay içinde tekrar çıkmaya başlar ve 6. Aya gelindiğinde %70’e yakını çıkar. Saçların tamamı 1 yıl sonunda çıkmış ve doğal görünüme kavuşulmuş olur.

Saç ekimi sonrasında 2 – 8 hafta arasında yaşanan şok dökülme denilen bir süreç olmaktadır ve bu normal beklenen bir süreçtir. Bu süreç bittikten sonra kalıcı saçlarınız çıkmaya başlar. İlerleyen dönemde herkeste olduğu gibi saç tellerinin yaşam sürecinden kaynaklanan dökülme olsa bile ekilen saç kökleriniz durduğu için yerine yeni saçlarınız  gelecektir.

Saç ekilecek bölgenin büyüklüğüne göre DHI yöntemiyle saç kesilmeden saç ekimi yapılabilir.

Saç ekiminde ekilecek alan için alınan donör alan ensemizin iki kulağımız arasında kalan bölgesidir. Bu alanda bulunan saçlar saç ekimi için verimli ve ekildiği bölgede dökülmeyecek olan saç köklerinden oluşmuştur.

Saç ekiminde FUE yöntemi genellikle daha geniş bir alanda saç ekimine olanak sağlar DHI yöntemi ise daha sık saç ekimi için uygun bir yöntem olup bu yöntemde sadece donör alanda saç tıraşı yeterli olacaktır. Bu iki yöntemden hangisinin size daha uygun olduğu konusunda doktorumuz tarafından bilgilendirileceksiniz.

Online Randevu

Online randevu formumuzu doldurarak bilgilerinizi gönderebilir ve ücretsiz muayene randevunuzu oluşturabilirsiniz. Yetkili arkadaşlarımız sizinle irtibata geçerek size en uygun muayene saatini belirleyecektir.

WhatsApp ve Telefon Destek Hattımız : +90 536 825 34 65

rakamlarla estebox

14+

uzman doktor

60+

farklı uygulama

20+

yıllık tecrübe

15000+

hasta sayısı

20000+

başarılı operasyon